EUR-Lex El acceso al Derecho de la Unión Europea

Volver a la página principal de EUR-Lex

Este documento es un extracto de la web EUR-Lex

ES gairės dėl skatinimo laikytis tarptautinės humanitarinės teisės

ES gairės dėl skatinimo laikytis tarptautinės humanitarinės teisės

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Atnaujintos ES gairės dėl skatinimo laikytis tarptautinės humanitarinės teisės

Europos Sąjungos sutarties (ES sutartis) 3 straipsnis

KOKS YRA ŠIŲ GAIRIŲ IR 3 STRAIPSNIO TIKSLAS?

Šiomis gairėmis siekiama nustatyti veiklos priemones, kuriomis ES skatintų laikytis tarptautinės humanitarinės teisės (THT) savo santykiuose su visu pasauliu.

Jos yra skirtos visiems, kurie imasi su ES santykiais su visu pasauliu susijusių veiksmų, siekiant mažinti ginkluotųjų konfliktų poveikį civiliams asmenims ir kaliniams. Jomis papildomos ES priimtos gairės ir kitos bendrosios pozicijos, susijusios su žmogaus teisėmis (pavyzdžiui, kankinimu ir mirties bausme).

ES sutarties 3 straipsnio 5 dalyje yra pateiktos vertybės, kuriomis grindžiama ES, įskaitant tas, kurias ji skatina savo išorės santykiuose. Šios vertybės apima laisvės, demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms bei pagrindinėms laisvėms ir teisinės valstybės principus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Gairės yra skirtos ES veikiantiems valstybiniams (įskaitant ES institucijas) ir nevalstybiniams subjektams (nevyriausybinėms organizacijoms ir t. t.).

Ginkluotųjų konfliktų poveikio mažinimas

THT yra kitaip vadinama ginkluotųjų konfliktų teise arba karo teise. Ja reglamentuojamos karo veiksmų vykdymo priemonės ir metodai, siekiant sumažinti ginkluotųjų konfliktų poveikį. Šių teisinių principų laikymasis turėtų padėti apsaugoti asmenis, nedalyvaujančius arba nebedalyvaujančius konfliktuose (pavyzdžiui, civilius asmenis ir karo belaisvius).

THT yra taikoma:

  • ginkluotiesiems konfliktams, nesvarbu, jie vyksta tarp šalių ar vienos šalies teritorijoje, ir neatsižvelgiant į konflikto kilmę. Tarptautiniams ginkluotiesiems konfliktams ir vidaus ginkluotiesiems konfliktams yra taikomi skirtingi teisiniai režimai;
  • teritorijos okupacijai, kuri siejama su ginkluotuoju konfliktu.

Be to, tarptautinės teisės aktai dėl žmogaus teisių gali būti taikomi tiek taikos, tiek karo metu. Jais papildoma THT.

Veiklos gairės

ES yra įsipareigojusi veiksmingai taikyti THT. Pirmiausia susiję subjektai privalo sukaupti išsamią informaciją apie konfliktus ir parengti ataskaitas, vertinimus ir rekomendacijas dėl veiksmų. Tai taikoma:

ES naudojamos kelios veiksmų priemonės:

  • politinis dialogas su ES nepriklausančiomis šalimis tiek esant konfliktui, tiek taikos metu;
  • bendro pobūdžio vieši pareiškimai, kuriuose ES pasisako už humanitarinės teisės laikymąsi;
  • iniciatyvos ir viešos ataskaitos, kuriose ES smerkia situacijas ar konkrečius veiksmus;
  • ribojančios priemonės ir sankcijos, kurios gali būti taikomos į konfliktą įsitraukusioms valstybėms ar asmenims. Šios priemonės turi būti tinkamos ir atitikti tarptautinę teisę;
  • bendradarbiavimas su tarptautinėmis institucijomis;
  • krizių valdymo operacijos, kurios gali apimti užduotis surinkti informaciją, naudingą Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT) ar karo nusikaltimų tyrimams;
  • už tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus atsakingų asmenų baudžiamasis persekiojimas;
  • gyventojų, karinio personalo ir teisėsaugos pareigūnų mokymas;
  • prekybos ginklais kontrolė vadovaujantis Bendrąja pozicija 2008/944/BUSP, kurioje reikalaujama, kad eksporto licencija būtų reglamentuojama laikantis tų šalių, kurios importuoja ginklus, žmogaus teisių.

Asmeninė atsakomybė iškilus konfliktui

Tam tikri rimti THT pažeidimai apibrėžiami kaip karo nusikaltimai. Jie gali būti įvykdyti tokiomis pačiomis aplinkybėmis kaip ir genocidas ar nusikaltimai žmoniškumui. ES šalys turi užtikrinti, kad už karo nusikaltimus atsakingi asmenys stotų prieš savo šalies teismus, kitos šalies teismus ar TBT.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. I antraštinė dalis – Bendrosios nuostatos. 3 straipsnis (ES sutarties ex 2 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 17)

Atnaujintos Europos Sąjungos gairės dėl skatinimo laikytis tarptautinės humanitarinės teisės (THT) (OL C 303, 2009 12 15, p. 12–17)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2011 m. kovo 21 d. Tarybos sprendimas 2011/168/BUSP dėl Tarptautinio baudžiamojo teismo, kuriuo panaikinama Bendroji pozicija 2003/444/BUSP (OL L 76, 2011 3 22, p. 56–58)

paskutinis atnaujinimas 02.03.2018

Arriba